.Idag är det PREMIÄR för Panikljus Podcast! Efter ett par år av skissade, förberedelser och skapande så är äntligen den här nya och unika podden uppe på samtliga poddplattformar!
Panikljus Podcast är en finstämd monolog-podd, illustrerad med ljudeffekter, musik och drama, om att hålla livsglöden levande och intellektet vaket genom både vardagslunk och en själlös samtid. Varannan del är skriven och inläst av konstnären Mia Makila ( Epilogen Podcast ) och varannan av bloggförfattaren och föreläsaren Anna Holgersson @frkkrass .
Podden vill inspirera sina lyssnare till att skapa större utrymme för ett allt djupare självständigt reflekterande och därmed stärka sin psykologiska motståndskraft i en tid präglad av kaos, katastrof och lite allmän panik.
De två första avsnittsdelarna “Panikljus” (av Mia Makila) och “Torktumlaren” (av Anna Holgersson) utgör tillsammans närmare 3 lyssningstimmar! Fler delar är på gång men det tar sin tid att skapa kvalitativa, tänkvärda poddar i cinematisk stil helt ideellt medan vi samtidigt jobbar och pysslar med andra projekt.
Vi laddade upp de två första avsnittsdelarna för några dagar sedan så att de garanterat skulle finnas i era hörlurar nu på premiärdagen – så nu finns bägge delarna att lyssna på via Spotify, iTunes eller Podbean etc!
Hoppas ni uppskattar podden och vill tipsa andra om den! Det är fasligt svårt att nå ut med en ny podd idag och vi vill verkligen bidra till lite mer hopp, glöd och positivitet i vår oroliga santid, så dela gärna podden vidare så att den har chans att nå ut till dem som verkligen behöver en dos av hjärtlig och själslig pepp!
Nu ska vi fira in den här fantastiska premiärdagen, på varsitt håll (Norrköping/Umeå) men ändå tillsammans!
Kram, vi hörs! // Mia & Anna
Panikljus Podcast
